SMTP – instrukcja integracji

Krok 1 – uzyskaj dostęp do integracji SMTP w systemie Sendlaba

W tym celu skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta. Otrzymasz wówczas dostęp do danych potrzebnych przy integracji z serwerem SMTP

Po skończonej aktywacji, zaloguj się na swoje konto Sendlab i przejdź do zakładki Maile transakcyjne —> Konfiguracja —> Twoje dane do serwera SMTP

Dane, które są niezbędne podczas integracji:
– host (czyli serwer, który wysyła maila)
– użytkownik (czyli login)
– hasło
– port (mówiąc najprościej – host to odpowiednik ulicy w adresie, zaś port będzie numerem domu na tej ulicy. By móc wysłać maila, musimy znać dokładny adres odbiorcy, czyli host + port)
– szyfrowanie (SendLab jest w stanie wykryć, czy połączenie jest szyfrowanie bądź nie, na podstawie portu. Najczęściej dostępne porty to 25, 587 oraz 465. Najbezpieczniej jest wybrać port 465, ponieważ jest on zalecany i cała jego komunikacja jest szyfrowana silnym algorytmem).

W przypadku szyfrowania masz do wyboru TLS lub SSL.

Preferowane jest szyfrowanie TLS, ale może się okazać, że w starszych wersjach aplikacji nie będzie możliwości wyboru tej opcji. W takim wypadku najlepiej pozostać przy opcji SSL.

Jeśli aplikacja każe ręcznie podać port, postępuj jak poniżej:
– szyfrowanie: TLS, port: 587
– szyfrowanie: SSL, port: 465

Krok 2 – zaloguj się w systemie lub aplikacji, którą chcesz zintegrować z Sendlabem

Kiedy otrzymasz potrzebne dane od Biura Obsługi Klienta, kolejnym krokiem jest zalogowanie się w panelu platformy lub aplikacji. Teraz tutaj będziesz przeprowadzać konfigurację.

Krok 3 – znajdź ustawienia serwera

Panel konfiguracyjny, w zależności od aplikacji, może inaczej się nazywać. Szukać najlepiej zacząć od sekcji ustawień serwera pocztowego. 

Krok 4 – wpisz dane do serwera SMTP 

W tym kroku należy wprowadzić dane do formularza konfiguracyjnego. Poniżej przykład, jak standardowo wypełnia się tego typu pola:

  1. Podaj adres e-mail: twoj_email@domena.pl
  2. Podaj login do serwera poczty: smtp@freshmail.com
  3. Podaj hasło do serwera poczty: Twoje hasło
  4. Podaj adres serwera SMTP: smtp.freshmail.com
  5. Podaj port SMTP: 465
  6. Szyfrowanie: ustaw SSL

Krok 5 – przetestuj konfigurację

W każdej aplikacji, którą będziesz integrować z Sendlabem, masz możliwość przetestowania swojej konfiguracji. By to zrobić, należy wysyłać wiadomość testową do odbiorcy. Jeśli integracja powiodła się, otrzymasz maila z potwierdzeniem. 

Co więcej, w zakładce „Maile Transakcyjne” znajdziesz dodatkowe informacje o wysłanych mailach. Dzięki temu możesz dokładnie przeanalizować swoje wysyłki pod względem ogólnych statystyk np. otwarcia, CTR, a także znaleźć bardzo szczegółowe informacje w zakładce „Logi”.

Źródło: Statystyki z systemu FreshMaila
Źródło: Logi z systemu FreshMaila

Jeśli zaszedłeś już tutaj, możesz śmiało cieszyć się gotową integracją! Jednak jeśli napotkasz na jakieś problemy, zawsze możesz skontaktować się z naszym Biurem Obsługi Klienta, które krok po kroku przejdzie z Tobą jeszcze raz przez cały proces konfiguracji.